История и представяне

Тържествен концерт по случай 25 години юбилей
18 Декември 2008 г.


This text will be replaced



Университетският състав за старинна музика "Св. Климент Охридски" е създаден по идея на академик Георги Близнаков през 1983 година. Художествени ръководители на състава са: госпожа Таня Христова - Доганова /създател на камерния ансамбъл "Йоан Кукузел", и колегата й от същия ансамбъл - господин Георги Герганов.



   Приемен изпит за допускане в състава не се е провеждал! Приети и добре дошли са всички, които са изявили желание да пеят! Началото е 01. 11. 1983 година - денят на първата обща репетиция.
   Оказва се, че се събират двадесетина интелигентни, упорити и вдъхновени млади хора, които вечер огласят с пеенето си аудиториите на Софийския Университет "Св. Климент Охридски" Само след 10 репетиции, на 08. 12. 1983 г. - в зала № 1 на НДК е първото концертно участие. За това свидетелства филмовата лента със синхронния запис на изпълнените произведения - анонимите: "Господи помилуй" и "Тебе поем", както и прелестната хорова творба на Добри Христов - със същото заглавие " Тебе поем". Слушателите в залата са очаровани. Не само, защото повечето от тях за първи път се запознават с уникалната стара българска музика, но и защото пред себе си имат непрофесионални изпълнители, които сякаш цял живот са пяли. А те всъщност са само студенти, които, запленени от духовното богатство на тази музика и носещи своя огромен потенциал - демонстрират на какво е способен творческият дух, открит навреме и насочен в правилната посока. И след този пръв, изключително важен и успешен старт, става ясно, че идеята, университетът да има свой състав за старинна музика вече е факт.
   Започва упорита работа. Броят на хористите се увеличава непрекъснато. Желанието и уменията в певческото изкуство - също. Звученето и репертоарът стават все по-богати. Ръководството на университета полага много грижи и високо цени постиженията на своите ентусиасти. С негова подкрепа се организират множество концерти из цялата страна - Пловдив, Варна, Шумен, Русе, Велико Търново, Плевен, Свищов и десетки други градове. Публиката бурно аплодира изпълненията. Очарована е от огромната завладяваща енергия на изпълненията и певческите умения на участниците. Никой не може да допусне, че те нямат професионална музикантска подготовка.



   След успехите в страната, започват покани за гостувания и концерти в чужбина - Германия, Белгия, Гърция, Украйна, Чехия, Словакия, Македония и др. Посещенията в тези държави често се повтарят, поради големия интерес. И така, в годините напред... Авторитетът на състава за старинна музика расте. Някои от хористите се сменят, други остават. Идват и много нови участници, но духът и качеството на изпълнение се запазват. Дори се подобряват с всяка година.
   Високата оценка за постиженията на състава му извоюват постоянното участие в церемониите по присъждане на почетното звание "Доктор хонорис кауза" на най-старото висше учебно заведение в България. Вече 30 години всички лауреати получават своите звания в присъствието и с живото изпълнение на състава. И всички те са изразявали възторга си от старата българска музика и от възможността да се запознаят с нея чрез вдъхновените й изпълните от университетския състав.
   Със своя репертоар, Университетският състав за старинна музика дава началото на множество национални и международни научи форуми на университета, изпълненията съпътстват празници, годишнини, чествания на изтъкнати учени и представители на академичния и дипломатически елит от целия свят. Със сигурност тези изпълнения добавят важни щрихи към духовния образ на страната ни в спомените и възприятията на тези влиятелни личности. Тази висока чест засилва мотивацията на хористите и успехите стават още по-големи. Съставът е поканен от Балкантон да издаде грамофонна плоча. Записите се осъществяват в зала и в студио и имат високо качество. Изпълнения на състава фигурират и в сборни компакт дискове с източно-православна музика и западно-европейска предкласика.
   Популярността не закъснява. Получават се покани за участия във фестивали на хоровото изкуство: Фландърския, Солунския, Аполония и др., както и за множество концерти в аулите на български и чуждестранни университети. На първия национален конкурс за университетски хорови състави, проведен в Габрово, Университетският състав за старинна музика получава голямата награда.
   Най-голямото признание за успехите е през 1990 година, когато на състава е поверено откриването на Великото Народно Събрание, състояло се със специална церемония в старата българска столица Велико Търново.


30 години юбилей

29 Ноември 2013, 18:30 ч.
Аула на Софийския Университет
"Св. Климент Охридски"

Полезни връзки